Jak napisać przemówienie?

Wiele osób uważa, że napisanie przemówienia to trudne i jednocześnie skomplikowane zadanie. Jeśli posłużysz się naszym poradnikiem, pójdzie Ci to znacznie łatwiej i nie popełnisz błędów, które zniechęcą do Ciebie twoich odbiorców.

Wybierz temat

Dobre przemówienie jest zwykle na jeden temat, dlatego powinieneś go sobie zapisać i się go trzymać podczas pisania. Temat powinien interesować odbiorców, może też nawiązywać do bieżących wydarzeń.

Aby wybrać dobry temat, powinieneś zainteresować się dziedziną, na temat, której będziesz przemawiał.

Stwórz szkic przemówienia

  • Następnie podziel sobie kartkę na trzy części – będzie to wstęp, rozwinięcie i zakończenie.
  • We wstępie zapowiadasz, co chcesz opowiedzieć. Możesz w nim użyć historii, by pozyskać sympatię ludzi.
  • W rozwinięciu opowiedz to, co zapowiedziałeś we wstępie. Dobrze sprawdza się wypisanie różnych kwestii w formie tez, a następnie odpowiedzenie na nie za pomocą przynajmniej 3 argumentów.
  • W zakończeniu podsumuj całe przemówienie.
  • Zwracaj uwagę na to, by przemówienie było logiczne.

Treść przemówienia

Niezależnie od tego, z jakiej okazji będziesz mówił przemówienie, powinieneś unikać skomplikowanej retoryki, trudnych zwrotów i długich wyrazów. Mów w prosty sposób, ponieważ takiej przemowy słucha się znacznie łatwiej.

Skup się na najważniejszych sprawach, ponieważ dygresje rozpraszają uwagę ludzi. Górnolotne słowa łatwo się pisze, ale dziwnie się je wypowiada i słucha.

Nie nawiązuj do tematów, które są słabo powiązane z głównym wątkiem. Gdy już napiszesz całe przemówienie, wykreśl wszystko to, bez czego może się ono obyć. Nie staraj się powiedzieć wszystkiego, ponieważ i tak Ci się to nie uda. Publiczność będzie Cię słuchać jedynie przez pierwsze minuty, a jeśli ją zanudzisz, ludzie się wyłączą.

Odwołuj się do tego, co podoba się ludziom

Pamiętaj, że przemówienie piszesz dla ludzi. Musisz w nim opisać rzeczy, które będą interesowały Twoją publiczność – jeśli będziesz mówił o tym, co interesuje Ciebie, możesz stracić ich uwagę. Przemawiaj do wyobraźni za pomocą metafor, analogii, cytatów i zaskakuj ludzi. Pamiętaj, by nie próbować przekonywania ludzi do swoich racji – zamiast tego, przedstaw im korzyści, które się pojawią, jeśli zgodzą się z Twoim zdaniem.

Przemówienie – mocne zakończenie

Najważniejsze rzeczy z przemówienia warto powtórzyć, dzięki czemu zostaną lepiej zapamiętane. Zrób to w zakończeniu przemówienia. Ludzie mogą nie zapamiętać Twojego całego wystąpienia, ale jeśli zakończysz je w mocny sposób, na pewno zapadniesz im w pamięć.