Jak wygłaszać przemówienie?

Osoba, która ma po raz pierwszy wygłaszać przemówienie, zwykle denerwuje się z tego powodu i ma obawy, czy dobrze wypadnie. Jeśli będziesz wiedział, jak wygłaszać przemówienie, pójdzie Ci znacznie lepiej.

Oto najważniejsze rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas wygłaszania przemówienia:

Dostosuj swoje zachowanie do uroczystości

Zupełnie inaczej wygłasza się podniosłe przemówienie, na przykład podczas inauguracji roku akademickiego, a inaczej podczas nieformalnego spotkania.

Powinieneś ubrać się stosownie do okazji – pierwsze sekundy decydują o tym, jakie zrobisz na ludziach wrażenie.

Bądź pewny siebie

Tylko wtedy będziesz panował nad swoim zachowaniem. Jeśli jesteś nieśmiały, a przemówienia publiczne wzbudzają w Tobie lęk, to walczy z tym uczuciem i jak najczęściej występuj. To jedyny sposób na zostanie lepszym mówcą w krótkim czasie i zyskanie pewności siebie. Z czasem przemówienia staną się częścią Twojego życia.

Mów spokojnie

Jeśli denerwujesz się, masz tendencję do przyśpieszania mowy, co może powodować, że ludzie nie będą Cię dobrze rozumieć. Staraj się mówić niezbyt szybko, rób krótkie pauzy pomiędzy zdaniami i upewniaj się, że zostałeś dobrze zrozumiany. Z czasem pozbędziesz się strachu przed przemawianiem i będziesz mówił w naturalny sposób. Nie staraj się przekazać wiedzy jak najszybciej, bo może mieć to odwrotny skutek.

Staraj się mówić tak, jakbyś z kimś rozmawiał. Mówca, który przypomina sobie wszystko z pamięci lub czyta z kartki, nie odniesie sukcesu.

Panuj nad mową ciała

Zwracaj uwagę na mowę ciała i trenuj ją tak, by na przykład przybierać zawsze postawę otwartą, a nie zamkniętą. Dzięki temu uda Ci się zyskać przychylność publiczności.

Panowanie nad mową ciała jest proste wtedy, gdy jesteśmy zrelaksowani, a gdy pojawia się stres (na przykład związany z przemówieniem), to jest to o wiele trudniejsze.

Zwracaj uwagę na ludzi

Dobry mówca dostosowuje swoje zachowanie do tego, jak zachowują się ludzie. Jeśli są niespokojni i kręcą się, to oznacza, że przemowa się nadmiernie wydłuża, lub że zaczynasz nudzić ludzi. Staraj się zapobiegać takim sytuacjom i nie mów cały czas na jeden temat. Zamiast tego urozmaicaj wypowiedź cytatami lub historiami.

Skończ w odpowiednim momencie

Przemówienie przedłużające się w nieskończoność jedynie zdenerwuje ludzi i sprawi, że będą oni czekali z niecierpliwością, kiedy skończysz mówić. Gdy Twój czas zbliża się ku końcowi, nie przedłużaj przemówienia – zamiast tego podsumuj treść przemówienia i zakończ je.