Materiały pomocnicze

Najlepsi mówcy są w stanie zaimprowizować świetne przemówienie i porwać publiczność nawet wtedy, gdy nie są przygotowani. Zanim dojdziesz do takiego poziomu, zastanów się, jakie materiały pomocnicze pomogą Ci podczas wygłaszania przemówienia.

Rzutnik i slajdy

Podczas przemówień, w których zależy na przekazaniu wartościowej wiedzy, nie sposób jest wszystko opowiedzieć słowami. Dobrze dobrany obrazek wyświetlony na slajdzie pozwoli Ci od razu pozyskać zainteresowanie publiczności.

Jeśli używasz slajdów, musisz pamiętać, by nie czytać ich treści w całości. Powinny one służyć do pokazania tych informacji, które są trudniejsze w odbiorze i przekazaniu w formie ustnej (na przykład wykresy). Na temat błędów w prezentacjach można opowiadać godzinami. Najczęściej popełniamy następujące błędy:

  • umieszczenie dużej ilości treści na jednym slajdzie
  • za mały kontrast między tłem a czcionką
  • zbyt wiele czcionek i kolorów na jednym slajdzie
  • używanie przejść pomiędzy slajdami i jego elementami.

Przed prezentacją upewnij się, że komputer i rzutnik działają, a jeśli używasz cudzego komputera, sprawdź, czy ma on odpowiednie oprogramowanie.

Materiały pomocnicze dla mówcy

Mówcy zwykle wiedzą, że nie powinno się czytać z kartki, jednak materiały pomocnicze mogą znacznie ułatwić długie przemówienie. Na kartce możesz napisać sobie na przykład:

  • dane w formie cyfr (najlepiej ze źródłami, bo ktoś może o to zapytać)
  • historie, które chciałbyś opowiedzieć, a nie chcesz o nich zapomnieć – kartka będzie Ci o nich przypominała.
  • cytaty – jak wyżej
  • plan przemówienia – najważniejsze rzeczy, które chcesz w nim poruszyć. Dzięki temu nie będziesz obawiał się tego, że coś pominiesz i będziesz czuł się pewniej.

Materiały tego typu warto oprawić w estetyczną okładkę, ponieważ czytanie ze zwykłej kartki może być nie tylko trudne, ale i niezbyt profesjonalne.

Materiały dla uczestników

Są one używane najczęściej w przypadku szkoleń biznesowych, ponieważ dzięki nim można pokazać ważne informacje w taki sposób, by ludzie mogli się z nimi dokładnie zapoznać. Osoba, która wygłasza przemówienie, może wykorzystać materiały dla uczestników po to, by zachęcić ich do wykonania jakiegoś ćwiczenia, co dodatkowo zainteresuje ludzi. Jeśli rozdasz ludziom długopisy i notatniki, będą mogli też notować Twoje słowa. Możesz umieścić na nich nazwę firmy, dla której przeprowadzane jest przemówienie.

Materiały pomocnicze dla gości muszą być wysokiej jakości i powinno ich być wystarczająco dużo. W przeciwnym razie zrobisz na nich złe wrażenie.