Temat do przemówienia

Wybranie dobrego tematu do przemówienia może być równie trudne, co napisanie całej przemowy od A do Z.

Jeśli masz swobodę wybrania tematu, powinieneś mówić o takich kwestiach, które są bliskie słuchaczom. Pamiętaj, że to oni liczą się najbardziej podczas przemowy i jeśli będziesz mówił o czymś, co ich zupełnie nie interesuje, to po prostu nie zostaniesz wysłuchany. Dobry temat to taki, który będzie nawiązywał do charakteru wydarzenia, ale także zaciekawi słuchaczy i da im do myślenia. Temat nie może być zbyt błahy, ponieważ nie przyciągnie uwagi słuchaczy. Rozwiązaniem jest przytoczenie jakiejś ciekawostki, która jest związana z tematem przemówienia i następnie nawiązywanie do niej w dalszej części.

Niektórzy mówcy chcą zmieniać świat na własną rękę i ich przemówienia są pisane tak, jak gdyby nauczyciel przemawiał do swoich uczniów. Unikaj takich tematów przemówień i nigdy nie traktuj swojej publiczności z wyższością. Doprowadzi to jedynie do tego, że ludzie nie będą Ciebie chcieli wysłuchać.

Warto się przyłożyć do dobrego wybrania tematu, ponieważ bez tego, nawet najlepsze przemówienie nie ma sensu.

Temat podyktowany przez okoliczności

Na szczęście temat przemówienia jest często podyktowany jakąś okolicznością. Jeśli wygłaszasz przemówienie na rozpoczęcie roku szkolnego, to zwykle jest ono na temat wartości edukacji, o uczniach i nauczycielach. Od razu pojawiają się możliwości urozmaicenia takiego przemówienia. Zamiast mówić sloganami, lepiej jest zaprezentować słuchaczom jakąś historię, która dotyczy szkoły.

W przypadku uroczystości dotyczących jednej osoby, wybranie tematu jest bardzo proste. Zwykle mówimy o tej osobie, przedstawiamy ją w dobrym świetle lub przekazujemy zgromadzonym historię, która przybliży sylwetkę bohatera.

Przemówienie z okazji czyjegoś odejścia na emeryturę może zawierać w sobie opis rzetelnej pracy tej osoby, jej stosunku do współpracowników i tego, jaki miała wkład w rozwój firmy albo instytucji. Mówca, który nie znał danej osoby, powinien porozmawiać z jej bliskimi i dowiedzieć się, jaki miała charakter, czym się zasłużyła i jakie były w jej życiu najważniejsze momenty.

Jeśli chodzi o przemówienie na pogrzebie, wtedy tematem jest zwykle życie zmarłego, a także jego rodzina.

Elementy wspólne dla wielu przemówień

W każdym przemówieniu można znaleźć kilka elementów wspólnych. Jest to na przykład podziękowanie osobom za przybycie, krótkie przedstawienie tego, dlaczego spotkanie się odbywa lub osoby będącej powodem spotkania. Na koniec warto podziękować za uwagę.